Dziś jest: poniedziałek, 22 07 2019

Czyste powietrze nasz wspólny interes- szkoła przyjazna środowisku.

Szkoła Podstawowa im OP AK „Błysk” w Paradyżu od kilku lat podejmuje działania zmierzające do wzrostu poziomu świadomości ekologicznej uczniów i środowiska lokalnego. W roku szkolnym 2018/2019 w naszej szkole realizowany był program edukacji ekologicznej pn. „Czyste powietrze nasz wspólny interes- szkoła przyjazna środowisku”, którego koszt całkowity wyniósł 20.000,00zł. Realizacja programu możliwa była dzięki dofinansowaniu przyznanemu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  w Łodzi oraz udział własny Gminy Paradyż to. Dzięki realizacji programu przeprowadzane zostały liczne przedsięwzięcia, które efektywnie wprowadziły uczniów w zagadnienia z dziedziny ekologii i ochrony przyrody.  Udało się zrealizować wiele inicjatyw proekologicznych, które odbiły się pozytywnym echem nie tylko w szkole, lecz również na terenie Gminy Paradyż. Zorganizowano wiele wycieczek ekologicznych, dzięki którym uczniowie naszej szkoły mogli poznać osobliwości przyrodnicze regionu łódzkiego.
W ramach realizacji zadania dzieci udały się na 4 wycieczki. Klasy IV i V pojechały do Bełchatowa, gdzie uczniowie zwiedzali Kopalnie Węgla Brunatnego oraz Interaktywne Muzeum „Giganty Mocy”. Głównym celem wycieczki było poznanie przez uczniów największej w Polsce odkrywki kopalnianej, dzieci poznały stopień zrekultywowania  terenu przekształconego przez człowieka. Wizyta w muzeum umożliwiła uczestnikom wycieczki w badawczy sposób poznać procesy zachodzące w środowisku. W ramach realizacji programu odbyła się, także dwudniowa wycieczka po ziemi łódzkiej i łowickiej. Wycieczka  ta była doskonałą okazją poznania przez uczniów walorów krajobrazowych województwa jak również wzbogaciła wiedzę nt. flory naszego kraju i innych regionów Ziemi poprzez zwiedzanie Arboretum w Rogowie. Klasy II i III pojechały również na dwudniową wycieczkę po regionie tomaszowsko – opoczyńskim. Wycieczka ta przybliżyła  dzieciom walory krajobrazowe oraz zabytki antropogeniczne najbliższego regionu. Najmłodsze dzieci naszej szkoły z oddziałów przedszkolnych i klasy I pojechały na jednodniową wycieczką do Borysewa gdzie dzieci zdobyły wiedzę nt. dzikich zwierząt z różnych regionów świata.

W ramach programu ekologicznego odbyło się 5 konkursów poruszających tematykę zanieczyszczeń powietrza. „Zdrowo i na sportowo”, to konkurs, w którym wykorzystano surowce wtórne. W konkursie wzięli udział uczniowie klas 0-VI Szkoły Podstawowej w Paradyżu. Poszczególne konkurencje rozgrywane zostały między uczniami drużyn klasowych. Konkurs wiedzy ekologicznej zorganizowany został w dwóch kategoriach wiekowych. Celem konkursu była popularyzacja tematyki ekologicznej, poszerzenie wiedzy z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Konkurs polegał na rozwiązaniu testu składającego się z zadań otwartych i zamkniętych. „Trudno się oddycha gdy z komina dym prycha” to miedzy klasowy konkurs na najciekawszą scenkę o tematyce ekologicznej. Konkurs ten miał charakter otwarty, a jego głównym celem było uświadomienie uczniom konieczności dbania o środowisko naturalne oraz rozwijanie inwencji twórczej i wyobraźni. Szkolny konkurs fotograficzny pn. „Wpływ zanieczyszczenia powietrza na życie ludzi, roślin i zwierząt”,  polegał na wykonaniu fotografii uchwycającej  piękno przyrody.  Imprezą otwartą był Gminny Konkurs Piosenki Ekologicznej pn „Czyste powietrze wokół nas” , którego uczestnikami były najmłodsze dzieci z oddziałów przedszkolnych szkół w Wójcinie, Przyłęku, Sokołowie i Paradyżu. Uczestnicy wszystkich konkursów otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

W ramach realizacji programu zakupiono również pomoce dydaktyczne, które wykorzystywano podczas zajęć, warsztatów, przedstawień i uroczystości poruszających problemy zanieczyszczeń powietrz. Dzięki realizacji programu powstało koło plastyczno-dziennikarskie, które raz w miesiącu redagowało i wydawało gazetkę szkolną „EKOWIEŚCI” dla środowiska szkolno-lokalnego. Odbyły się także warsztaty edukacyjne pn. „Wypalanie traw bezmyślność człowieka!”. Warsztaty te prowadzone były przez strażaka z PSP z Opocznie. Uwieńczeniem warsztatów była wystawa plastyczna wykonana przez uczestników zajęć.

Zrealizowany program edukacji ekologicznej pn. „Czyste powietrze nasz wspólny interes- szkoła przyjazna środowisku” był doskonałą okazją do podniesienia świadomości ekologicznej jego uczestników i niewątpliwie bodźcem do wzmożonej aktywności na polu działań proekologicznych.

Czerwiec 27, 2019