wersja do druku
Dziś jest: poniedziałek, 19 08 2019

RODO

Rozporządzenie o ochronie danych osobowych

Rady Gminy Paradyż. Portal mieszkańca.

Rady Gminy Paradyż. Portal mieszkańca.

Tereny Inwestycyjne w Gminie Paradyż

Zainwestuj w Gminie Paradyż

Informator Gminy Paradyż

Informator Gminny

BIP

BIP

Poznaj uroki Gminy Paradyż

Poznaj uroki Gminy Paradyż

Zdarzyło się w gminie

Zdarzyło się w gminie

Inwestycje unijne

Inwestycje unijne

PPWOW

PPWOW

System Elektronicznej Skrzynki Podawczej

System Elektronicznej Skrzynki Podawczej

U Źródeł

U Źródeł

Kapitał ludzki

Kapitał ludzki

ARiMR

ARiMR

ARR

ARR

MRiRW

MRiRW

PUP

PUP

Szkoła Podstawowa im. Oddziału Partyzanckiego Armii Krajowej „Błysk” w Paradyżu

Szkoła Podstawowa im. Oddziału Partyzanckiego Armii Krajowej „Błysk” w Paradyżu

GOPS

GOPS

Szkoła Podstawowa w Sokołowie

Szkoła Podstawowa w Sokołowie

Tekwondo Paradyz

Tekwondo Paradyz

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego

RPO WŁ

Napisz do Wójta

Wyślij pytanie do Wójta.

dowiedz się wiecej

Sonda

Jak często odwiedzasz naszą stronę

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...
GMINA PARADYŻ
ul. Konecka 4, 26-333 Paradyż
tel. 44 758-40-82 fax 44 758-40-24
Odwiedziło nas już
frevvy buy office 2016 key 100% genuine Outlook 2016 Product Key. Outlook 2016 Key Activate both 32 bit and 64 bit, not including CD-ROM Windows 10 Key online Windows 10 Home Key Office Professional Key sale buy Office Professional 2013 Key http://www.productkeysale.com buy cheap windows 10 key buy cheap office 2016 key buy cheap office 2013 key purchase Windows 10 Professional key

Światowe Dni Młodzieży – Panama 2019

W dniach 22-27 stycznia bieżącego roku w Panamie odbyły się 34. Światowe Dni Młodzieży. Do Ameryki Łacińskiej wybrali się dwaj mieszkańcy naszej gminy – bracia Błażej i Hubert Wach. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z tego wydarzenia.

Na wyjazd zapisał nas Błażej w swoim duszpasterstwie (DA „Studnia” w Toruniu). Studnia to duszpasterstwo O. Jezuitów, więc w ramach przygotowań do ŚDM czekało nas przeżycia jeszcze jednego wydarzenia. Jezuici organizują bowiem specjalne przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które zastępują dni w diecezjach. MAGIS, bo tak nazywają się te przygotowania, w języku łacińskim oznacza „bardziej”, „więcej”. Jest to jedno ze sztandarowych pojęć z zakresu duchowości ignacjańskiej.

MAGIS pierwszy raz odbywał się w kilku krajach (Panama, Salwador, Kostaryka, Honduras, Gwatemala), dzięki czemu mieliśmy okazję poznać nie tylko Panamę, ale również Gwatemalę w której spędziliśmy 8 dni

Bracia ( z tyłu) wraz z kolegą Kmilem oraz Edwinem i Darlene ,  Gwalemalskimi  gospodarzami naszych  pielgrzymów .

Mural wykonany przez grupę Błażeja, na murach szkoły Puente Belice  w Guatemala City .

 

W Gwatemali przez pierwsze dni mieszkaliśmy u młodego małżeństwa wraz z jeszcze jednym pielgrzymem z Polski – Kamilem. Następnie zostaliśmy rozdzieleni na grupy i udaliśmy się na swoje eksperymenty. To jedna z cech charakterystycznych MAGIS, gdzie pielgrzymi są dzieleni na kilkunastoosobowe grupy, które spędzają kilka dni razem, wykonując różne zadania

Błażej (pierwszy z prawej ) wraz ze swoją  grupa z eksperymentu .

 

Po doświadczeniach w Gwatemali czekała nas podróż do Panamy, gdzie udaliśmy się „czarterem” – specjalnie zarezerwowanym samolotem – na pokładzie którego lecieli wszyscy pielgrzymi biorący udział w przygotowaniach w Gwatemali. Na miejscu przyjęci zostaliśmy z wielką serdecznością, tutaj również czekały na nas rodziny, które gościły nas w swoich domach

Hubert Wach ( po środku) wraz ze swoją Panamską rodziną .

 

W Panamie miał miejsce finał MAGIS-u, tzw. Festiwal Narodów, podczas którego reprezentacje wszystkich nacji prezentowały swoje kraje. Jako Polacy postanowiliśmy zaśpiewać tradycyjną pieśń weselną „Szła dzieweczka do laseczka”. Dziewczyny z polskiej grupy zaprezentowały również piękne kreacje, tj. długie czerwone suknie, chusty, korale, warkocze na głowie oraz wymalowane na czerwono usta. W całej tej zabawie nie zabrakło również miejsca na modlitwę oraz adorację. Po przyjeździe do Panamy, każdego dnia mieliśmy możliwość uczestniczyć w polskich katechezach oraz mszach prowadzonych przez biskupów(m.in. Bp Henryka Tomasika z naszej diecezji radomskiej). Z racji na dużą ilość Polaków w Panamie (ok.3,8 tys.) mieliśmy również okazję wziąć udział we mszy, właśnie dla polskich pielgrzymów pod przewodnictwem Prymasa Wojciecha Polaka. Trzykrotnie mieliśmy możliwość spotkania i wysłuchania homilii głoszonych przez papieża Franciszka. Tradycyjnie w ostatnią sobotę, przed niedzielną Mszą św. Posłania kończącą ŚDM, udaliśmy się na kampus św. Jana Pawła II, by tam wraz z papieżem oraz wszystkimi pielgrzymami czuwać całą noc. Po ŚDM mieliśmy okazję by lepiej poznać Panama City, ponieważ zostaliśmy tam jeszcze przez    3 dni , potem wróciliśmy do Polski

Polska grupa  na ostatniej wspólnej mszy świętej przed powrotem do kraju .Marzec 1, 2019